Standardy dla trychologów kosmetycznych

STANDARDY DLA TRYCHOLOGÓW KOSMETYCZNYCH

Aby zrozumieć jakimi standardami powinien się kierować trycholog kosmetyczny w swojej pracy, oraz jaką wiedzę powinien posiadać, musimy zrozumieć charakter klientów trafiających do trychologa.

Klienci zgłaszają się do trychologa za zwyczaj na samym końcu, kiedy już zawiodły wszystkie inne metody. Naszą rolą jest również edukacja, aby jednak klienci trafiali do nas w pierwszej kolejności.
Są to klienci niejednokrotnie w bardzo złym stanie psychicznym, z dużą ilością leków przepisanych u kilku lekarzy, po wielu terapiach „internetowych” lub aptecznych różnymi preparatami stosowanymi „w ciemno”. Trycholog dla takiego klienta jest ostatnią deską ratunku.

Charakterystyka trychologa.

Trycholog kosmetyczny NIE JEST LEKARZEM! Nie ma uprawnień do leczenia
farmakologicznego, więc twierdzenie, że leczymy choroby skóry głowy
jest błędem. Trycholog powinien ściśle współpracować z lekarzami. Jest specjalistą pierwszego kontaktu w sprawach problemów z włosami, kieruje i nadzoruje dalsze postępowanie trychologiczne, sugeruje kientowi przeprowadzenie odpowiednich badań i wizytę u odpowiedniego lekarza, stara sie odnaleźć przyczynę problemu z jakim klient do niego trafił. Przede wszystkim wykonuje terapię trychologiczną przeprowadzoną w gabinecie i nadzoruje terapię domową.

Cechy trychologa kosmetycznego:
-łatwość nawiązywania kontaktów, brak lęku przed ludźmi,
-dyskrecja, umiejętność dochowania tajemnicy zawodowej,
-takt,
-cierpliwość
-wysoka kultura osobista
-silna empatia,
-poczucie odpowiedzialności

Jaką wiedzę powinien posiadać trycholog kosmetyczny?
-bardzo dobra znajomość budowy włosa i skóry głowy,
-bardzo dobra znajomość schorzeń włosa i skóry głowy,
-podstawowa znajomość farmakologii w tym zakresie ( znajomość leków i ich składów przepisywanych przez lekarzy),
-podstawowa znajomość zależności kondycji włosów od gospodarki hormonalnej i schorzeń ogólnych,
-umiejętność posługiwania się mikrokamerą i interpretacji obrazu (rozpoznanie schorzeń – rozróżnianie problemów na ekranie monitora, cech około i między mieszkowych oraz wzorca naczyniowego).
-umiejętność przeprowadzania zabiegów trychologicznych oraz masażu
-umiejętność posługiwania się sprzętem do fizjoterapii oraz wykonywania zabiegów z jego użyciem
-wiedza z zakresu procedur dezynfekcyjnych w gabinecie trychologicznym oraz procedur związanych z zabiegami z przerywaniem ciągłości naskórka ( jeżeli takie wykonuje).
-wiedza z zakresu BHP w gabinecie trychologicznym
-wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy ( pracujemy z żywym człowiekiem, który może n.p. zemdleć).

Trycholog kosmetyczny ma obowiązek ciągłego szkolenia i podnoszenia swoich kwalifikacji.

Wizerunek trychologa kosmetycznego czyli jak powinniśmy się zachowywać.

Zbudowanie odpowiedniego wizerunek specjalisty zależy wyłącznie od nas i naszego zachowania. To my naszym zachowaniem budujemy zaufanie klientów do każdego z nas z osobna i całego środowiska. Od tego zależy prestiż zawodu trychologa kosmetycznego.

Wobec powyższego powinniśmy oprócz odpowiedniego zachowania w obecności klienta, używać również odpowiednich słów. Ogromne znaczeniem ma również budowanie wizerunku w mediach społecznościowych oraz na blogach i stronach osobistych, prowadzonych przez trychologa kosmetycznego.

Trycholog kosmetyczny prowadzący bloga eksperckiego lub stronę na Facebook, powinien wystrzegać się potocznej nomenklatury używanej przez klientów.

Przykłady negatywne:
– baby hair lub bejbiki – słowa używane zamiennie dla odrostu włosów terminalnych lub dla włosów vellus.
-leczenie łysienia androgenowego lub innych problemów skóry głowy – trycholog kosmetyczny nie leczy. Trycholog kosmetyczny prowadzi trychoterapię lub procedury pielęgnacyjne mające na celu wyrównanie warunków na skórze głowy i poprawę dynamiki odrostu włosów.
-pacjent trychologiczny – trycholog kosmetyczny nie jest lekarzem i w związku z tym osoby trafiające do trychologa kosmetycznego to klienci.
-przepisywanie kuracji – patrz wyżej – trycholog kosmetyczny kurację poleca
-kierowanie na badania i do lekarza- patrz wyżej- trycholog kosmetyczny sugeruje wykonanie badań i wizytę u lekarza.

-specjalista trycholog – powinniśmy używać nazwy specjalista trycholog kosmetyczny.

Dzięki przestrzeganiu powyższych zasad unikniemy ataków ze strony środowiska lekarskiego i nie narazimy się na śmieszność. Trycholog kosmetyczny dochowujący wysokich standardów, zarówno pod względem merytorycznym jak i etycznym, będzie traktowany z powagą i szacunkiem a prestiż naszego zawodu wzrośnie.

Autor: Ilona Junga Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego

Facebook
Twitter
LinkedIn