Choroba XXI wieku czyli łysienie hormonalne

lab. Przemysław Wołowczyk, analityk laboratoryjny dermotrycholog, trycholog
lab. Przemysław Wołowczyk, analityk laboratoryjny dermotrycholog, trycholog

Na gruczoł tarczycy zazwyczaj nie zwracamy uwagi, do momentu kiedy nie zaczną nam wypadać włosy lub nie zmienią swojej zewnętrznej struktury. O problemie nadmiernego wypadania włosów można mówić, kiedy wypada ich ponad 100 sztuk i trwa to przynajmniej kilka tygodni. Często jest to pierwsza oznaka o zmianach w naszym organizmie. Jeśli przy czesaniu włosów, na szczotce zostaje ich dużo ponad normę, to powinniśmy udać się do trychologa czy dermotrychologa. Wiedza większości z nas ogranicza się do tego, że problemy z włosami pojawiają się przy niedoczynności tarczycy. Prawda jest tak, że również nadczynność tarczycy, oprócz wielu zaburzeń zdrowotnych, powoduje problemy z włosami. Objawiają się one inaczej niż przy niedoczynności, chociaż w obu wypadkach problemem staje się ich wypadanie prowadzące do mechanizmu łysienia telogenowego.

Wypadanie włosów telogenowe jest najczęstszą przyczyną przerzedzania włosów, którego mechanizm polega na skróceniu fazy wzrostu włosów, czyli fazy anagenu, natomiast czas pozostałych faz cyklu włosowego pozostaje niezmieniony. Wypadanie włosów zwykle zauważamy po około 2-4 miesiącach od rozpoczęcia się choroby i to często właśnie utrata włosów jest objawem, który skłania do wizyty u trychologa. Trycholog po dokładnym wywiadzie z klientem oraz wykonaniu trichoskopii suchej i immersyjnej podczas wizyty, powinien zauważyć charakterystyczne zmiany świadczące o możliwości rozregulowania gruczołu tarczycy. Przyczyną łysienia hormonalnego jest niedostarczenie lub nadmierne wydzielanie hormonów. Nadmiar trójjodotyroniny (FT3) i tyroksyny (FT4) hamuje wydzielanie hormonu tyreotropowego (TSH) przez przysadkę, a co za tym idzie produkcję hormonów w tarczycy. Dlatego tak ważne jest wykonanie badań z krwi (panel tarczycowy) a mianowicie TSH, FT3, FT4, aTPO, aTG dla prawidłowej diagnostyki. Funkcjonowanie tarczycy i wydzielanie przez nią hormonów ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu.

Niedoczynność tarczycy a wypadanie włosów:

Niedoczynność tarczycy jest zespołem objawów wywołanych niedoborem hormonów tarczycowych FT3 i FT4. Do najczęstszej przyczyny powstawania niedoczynności należy zapalenie tarczycy (choroba Hashimoto). Owłosiona skóra głowy przy niedoczynności tarczycy ma charakterystyczny wygląd- jest chłodna, po części potylicznej zazwyczaj mocno odwodniona i łatwo łuszcząca się. Natomiast po części „koronnej” dochodzi do przetłuszczania się włosów. Spowodowane jest to rozregulowaniem pracy gruczołów łojowych. Charakterystyczny jest również wygląd włosów. Są one suche, szorstkie, łamliwe i łatwo wypadają. Czasami nawet obserwujemy utratę brwi po zewnętrznej stronie na 1/3 ich długości. Niedobór hormonów tarczycowych wpływa na obniżenie tępa przemiany metabolicznej. Zmniejszeniu ulegają także przemiany w komórkach włosa. Skutkuje to tym, że większa niż normalnie ilość włosów na głowie przechodzi w stan spoczynku w fazę telogenu. Na kondycję włosów ma wpływ również zmniejszona korelacja wchłanianosić witamin z pożywienia jakie przyjmujemy na co dzień.

Nadczynność tarczycy a łysienie:

Do nadczynności tarczycy dochodzi w skutku nadmiernej produkcji trójjodotyroniny i tyroksyny przez tarczycę. Najczęstszą przyczyną nadczynności są guzki w tarczycy oraz choroba Gravesa-Basedowa. Włosy przy tej chorobie stają się jedwabiste o wzmożonym połysku ale przy tym bardzo cienkie. Nadmiar hormonów tarczycy, podobnie jak ich zbyt mała ilość przyspiesza przechodzenie włosów w stan spoczynku czyli telogenu co skutkuje wzmożonym wypadaniem włosów. Zazwyczaj włosy zaczynają wypadać po 2-4 miesiącach od zaistnienia stanu chorobowego. Łysienie może przybrać niestety postać rozlaną i zająć całą skórę głowy lub występować w okolicy czoła.

W takich przypadkach trycholog odsyła klienta na leczenie endokrynologiczne u specjalisty. Wyrównanie poziomów hormonów tarczycowych jest niezbędne do zaprzestania wypadania włosów. Po ustabilizowaniu hormonów trycholog wdraża specjalistyczne zabiegi na skórę głowy i włosy. Tak prowadzone terapie w większości pacjentów przynoszą oczekiwane rezultaty, włosy przestają wypadać i zaczyna się proces odrostu nowych utraconych wcześniej włosów.

Facebook
Twitter
LinkedIn