XIII Konferencja Trychologiczna

5847D07D-4F4F-46DA-B370-3E69282E3FF6

24-25 września 2022 Warszawa, Hotel Lord

Podsumowanie XII Ogólnopolskej Konferencji Trychologicznej i zaproszenie na XIII jesienną edycję. 

Za nami XII Ogólnopolska Konferencja Trychologiczna – konferencja pełna merytoryki, nowych doniesień z dziedziny nauki i medycyny, diagnostyki i kosmetologii. Dla Zarządu  Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego kluczowe znaczenie podczas organizacji każdej konferencji miała jakość wykładów i warsztatów. Zarząd PST ma wielkie szczęście, że zasiadają w nim osoby pełne pasji i zaangażowane w swoją pracę. Bowiem słuchacze konferencji nastawieni są na zdobywanie nowych doświadczeń, podnoszą swoje umiejętności również na zajęciach warsztatowych; i w tym roku takie warsztaty wzbogaciły ofertę szkoleniową: PST zaproponowało słuchaczom tematykę dot. postępowania diagnostycznego u klienta z chorobami autoimmunologicznymi: szczególnie – kryptopirolurii. Warsztaty poprowadziła Monika Gackowska-Lisińska – zaprzyjaźniony od lat ze stowarzyszeniem analityk medyczny, dietetyk kliniczny, z której to rad i wiedzy członkowie PST czerpią niejednokrotnie w swej zawodowej praktyce.

Na warsztatach postawiono też na działanie i marketing. Odwaga w biznesie to początek do osiągnięcia luksusu zawodowego – komfortu napędzającego biznes poprzez skupienie się wyłącznie na pasji. Tego było można nauczyć się na warsztacie „Jak sprzedawać, nie sprzedając”, które poprowadziła trener biznesu Ewa Wojciechowska.

Członkowie stowarzyszenia to bardzo wymagająca publiczność, która żywo reaguje na stawiane tezy i nowe wnioski prelegentów, ale także bardzo komunikatywna, dająca poczucie synergii w działaniu. Dla Prezes PST Alicji Gondek-Urtnowskiej to istota tych spotkań, ponieważ konstruktywne rozmowy uważa za najlepsze źródło wymiany doświadczeń. Według niej, słuchacze mogą różnić się w poglądach, ale powinni mieć jeden cel – człowiek i jego problem. To co Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne dało uczestnikom konferencji, zwróci się kilkukrotnie w jakości ich pracy. Mimo, że konferencje mają zasięg ogólnopolski, to póki co trychologia pozostaje bardzo „hermetycznym światem”, to nadal niszowa branża, znamy siebie nawzajem, a klienci znają nas i chętnie dzielą się opiniami. Trycholodzy mają też takie poczucie, że dynamika zmian, nowo proponowane ogólnokrajowe uregulowania prawne nie są w stanie zmienić podejścia do istoty naszego zawodu, ponieważ m.in. dzięki konferencjom budują swój wizerunek na jakości, która daje im profesjonalizm.

Każda konferencja wnosi coś nowego, innowacyjnego. Czy formuła wiosennej edycji była nowa? – Raczej nie, jednak innowacyjne podejście ukierunkowało organizatorów, by zakres tematyczny każdej z prelekcji zbudować na bazie wiedzy naukowej i praktyki zawodowej – praktycznej w aspekcie kontaktu z klientem i wypracowania sztuki koordynacji diagnozy i leczenia w kontaktach trycholog-lekarz-lekarz-trycholog. Okazuje się, że nie tylko jest to możliwe, ale też przynosi najbardziej spektakularne efekty naszym klientom. 

Jednym z głównych wydarzeń wiosennej konferencji była promocja książki „Trychologia kosmetologiczna i lekarska” napisana przez Claudię Musiał, wykładowcę Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, nad którą Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne objęło swój patronat. Pani Claudia Musiał uświetniła to wydarzenie swoją obecnością jako gość specjalny wydarzenia. Monografia przez nią napisana prezentuje pełne spektrum trychopatologii, niezbędnej do właściwego zrozumienia obrazu klinicznego pacjenta. To po prostu branżowe „must have” na półce każdego trychologa.

Nie sposób wymienić wszystkich znamienitych gości: naukowców, lekarzy, diagnostów, kosmetologów, którzy nie tylko wygłaszali prelekcje, ale czynnie uczestniczyli w wykładach przez cały dwudniowy cykl spotkań. Dla organizatorów konferencji to również dowód, że warto być z PST, ponieważ wszyscy są dla siebie wsparciem i uzupełniają się w działaniach. 

Jakiś czas temu Prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego Alicja Gondek-Urtnowska jako wykładowca akademicki postawiła sobie cel, by pozyskiwanie wiedzy, czy to na wykładach na uczelni czy szkoleniach inspirowało słuchaczy do poszukiwania tego, co merytoryczne i naukowo zweryfikowane, poparte naukowymi badaniami, ale również, by wpisywało się w kanon tego, co zaciekawia odbiorców w mediach społecznościowych. W dobie „social media” łatwo bowiem zagubić się, weryfikować i wybierać tylko te wartościowe treści. Nasza Pani Prezes sama wsłuchiwała się w jakże fascynujące „dawki wiedzy” na dobrze poprowadzonych webinarach Eweliny Grajlich – dietetyka klinicznego, absolwentki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, która na co dzień pracuje głównie z kobietami zmagającymi się z szeroko pojętymi zaburzeniami hormonalnymi. Zaintrygowała ją osoba pani Eweliny i poprosiła by wygłosiła prelekcje. Uczestnicy wysłuchali wykładu o problemach zespołu policystycznych jajników w trychologii, a o fakcie jak ważne tematy porusza pani Ewelina Grajlich, mogą tylko świadczyć postulaty, by problematykę zaburzeń gospodarki hormonalnej kontynuować podczas kolejnych edycji.

Nie da się zbudować hierarchii ważności poruszanych problemów, ani dorobków naukowych każdego z nich. Warto podkreślić fakt, że otwartość prelegentów i chęć współpracy z PST, pomaga w budowaniu wizerunku naszego stowarzyszenia, a z całą pewnością pokazuje ich sylwetki – wielkich profesjonalistów, wybitnych naukowców, ale i ludzi o wielkim sercu, oddanym pracy dla innych. 

Swoją obecnością zaszczycili (kolejność według chronologii wykładów):

Alicja Gondek-Urtnowska – trycholog, Prezes PST – z wykładem „Wpływ leków na wypadanie włosów – holistyczne spojrzenie na klienta trychologicznego”,

Ewelina Wysoczańska – trycholog, założyciel PST, która wygłosiła wykład „Od komórki do tkanki – obszar owłosionej skóry głowy” oraz „ Kwas GLA – znaczenie w trychologii”,

Marcin Maciąg – Prezes Zarządu Lifeline Diag przedstawił problem „Siwienie, suchość, łamliwość – jaką rolę w utrzymaniu najwyższej jakości włosów odgrywają pierwiastki”,

dr n. o zdr. Wioletta Tomaszewicz – trycholog, kosmetolog, specjalista zdrowia publicznego, wystąpiła z wykładem „Ocena skuteczności suplementacji nutrikosmetykami w postaci tabletek i żelków – badanie pilotażowe”,


Ilona Junga – trycholog, założyciel i Honorowy Członek PST – z wykładem „Aromaterapia w trychologii”,

Ewelina Grajlich – dietetyk kliniczny – z wykładem „Zespół policystycznych jajników”,

lek. Aleksandra Strobel-Pytel – z wykładem „Inhibitory 5⍺ reduktazy w terapii nadmiernego wypadania włosów u kobiet”,


Dorota Gilis – dyrektor działu sprzedaży – z wykładem „Badania.pl – platforma do współpracy”,

Monika Gackowska-Lisińska – dietetyk kliniczny, diagnosta laboratoryjny – z wykładem „Diagnostyka parazytologiczna – problemy pasożytnicze w gabinecie trychologicznym”, 

Edyta Pawluś – trycholog, założyciel PST – „Łysienie bliznowaciejące. Diagnostyka i postępowanie w gabinecie trychologicznym. Studium przypadków”,


Denim Jan Sporny – trycholog, dietetyk, psycholog – z wykładem „Siwienie włosów w perspektywie interdyscyplinarnej”,

dr n. med. Paweł Rajewski – z wykładem „Zastosowanie palmy sabałowej, jako skutecznej terapii w łysieniu androgenowym”

lek. Jowita Machnica – z wykładami „Hidradenitis Suppurativa w gabinecie trychologa” oraz „Cenna współpraca trychologa i lekarza. Jak wypracować dobre relacje na linii trycholog-lekarz”,

dr n. med. inż. Katarzyna Pytkowska – z prelekcją „Łojotok skóry głowy – aspekty endokrynologiczne” oraz „Wpływ czynników fizycznych i chemicznych na stan trzonu włosa”,

dr Sława Połoczańska-Godek – z prelekcją „Neuromasaż – (nie) ważny aspekt terapeutyczny w trychologi”,

dr Joanna Rutkowska – analityk medyczny, trycholog – z wykładem „Pocovidowe wypadanie włosów – jak sobie z nim radzić”,

Agnieszka Sadziak – kosmetolog, trycholog – z wykładem „Karboksyterapia trychologiczna – zalety i zagrożenia w kuracjach trychokogicznych”,

dr n. med. Katarzyna Osipowicz – dermatolog – z prelekcją „Nowoczesne terapie łysienia plackowatego”,

Barbara Butwin – fryzjer, trycholog, kosmetolog – z prelekcją „Zastosowanie niskoenergetycznego promieniowania laserowego LLLT w terapiach trychologicznych” 

Piotr Śliski – linergista, specjalista mikropigmentacji skóry głowy – z wykładem „Mikropigmentacja skóry głowy jako alternatywa dla osób z łysieniem”

Weronika Słupek – trycholog, kosmetolog – z wykładem „Brwi, rzęsy broda – jako jeden z ważnych ,a często pomijanych obszarów w trychologii”.

Anna Podgórska – dietetyk – z prelekcją „Suplementacja przy nadmiernym wypadaniu włosów – praktyka w gabinecie trychologa”.

To całe spektrum przekazanej wiedzy! Zatem jak się tą wiedzą nie zarazić, skoro receptę na zawodowy rozwój wystawiają tacy specjaliści? Konferencja to też relacje, przyjaźnie, fascynujące rozmowy, dobry czas i dobre emocje.

Niech słowa Jacka Walkiewicz będą zaproszeniem na jesienną edycję XIII już konferencji PST: „Ze wszystkiego, co robimy, pomaganie innym jest najbardziej szlachetnym zajęciem, zarówno w życiu osobistym, kiedy pomagamy jako zwykli ludzie, jak i w życiu zawodowym, kiedy pomaganie jest częścią naszej profesjonalnej usługi.”

Joanna Błońska  

Public Relations

Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne

Facebook
Twitter
LinkedIn